Pan páter Martin František Vích byl katolický kněz a petrin, bývalý politický vězeň a člen Konfederace politických vězňů České republiky ve Strakonicích. V roce 1949 byl vysvěcen na kněze, 21. srpna 1953 byl přímo v kostele zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 10 let vězení. Sedm let z toho strávil v dole Tmavák ve Rtyni v Podkrkonoší. Při závalu byl těžce zraněn, přesto dokázal zachránit život spoluvězni, evangelickému faráři. Následky těžkého zranění nesl celý život. Zbývající roky vězení strávil ve věznicích Mírov a Valdice. V roce 1967 byl Vích opět vzat do duchovní služby, konkrétně do Dobrše v našem Šumavském podhůří. Zde se stal legendou, rozvíjel kulturu a skauting. V roce 2005 mu prezident Václav Klaus propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.
Na pana faráře mám osobní vzpomínky, když v šedesátých letech strakoničtí horolezci opravovali kostel a věž na Dobrši (a tím si vydělávali na výlety do Tater), tak byl mezi nimi i můj otec, strakonický neurolog a alpinista. Tak jsem s ním občas i zašel na faru….
Péčí pana Radka Gálise byla vydána biografická kniha o otci Martinovi, rád jsem se zúčastnil jejího včerejšího představení. Květinu jsem s úctou předal vážené paní Kramlové, mamince hybatele kulturního života na Dobrši pana architekta Ivo Kramla.