Ve středu 25. srpna český Senát vrátil Sněmovně Novelu energetického zákona s pozměňovacím návrhem, který má přísnější pravidla přinést. Klíčovým nástrojem má být zavedení nového registru zprostředkovatelů nabídek energií. Ti by díky tomu mohli být pod větším dohledem.
Ve sněmovní verzi novely nemusí mít zprostředkovatelskou licenci ty společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé. Senátem schválený návrh naopak zavádí povinnost mít licenci i pro ně! S tímto návrhem přišel předseda Senátu Miloš Vystrčil a podpořil ho i senátní hospodářský výbor. Zákazníci nesmí být v nevýhodě proti dodavatelům energií, sjednocení pravidel zpřehledňuje legislativu a brání tak dalším podvodům
Sněmovna o vrácené novele namířené proti takzvaným "energošmejdům" rozhodne na své zářijové schůzi, která je zatím poslední řádnou schůzí před říjnovými volbami.
Senátní podoba novely také umožní i to, že například osoba blízká bude moci ve své rodině pomoci nasmlouvat dodávku energií, ale nesmí to být podnikatelská činnost.
Vicepremier Havlíček řekl, že Vystrčilovy zpřísňující návrhy podpoří a udělá vše pro to, aby Sněmovna tuto verzi schválila.
Mám trochu obavu, že vzhledem k napjatým termínům před říjnovými volbami hrozí, že by se nemuselo najít dost hlasů pro schválení senátní verze novely, ani k případnému přehlasování a návratu k původní sněmovní verzi. Novela, která se připravovala zhruba tři roky, by pak mohla zcela spadnout pod stůl…