Husinec žije tradicí mistra Jana Husa. Ale ani ostatní Češi na MJH nikdy nezapomněli. Nyní je to jinak, ale sto let po jeho smrti se tehdy k jiným, než katolickým církvím, historicky hlásilo 90% obyvatelstva Českého království. Jan Hus obsadil 7. místo v anketě „Největší Čech“, na fasádě Národního muzea je jeho jméno spolu s dalším 72, Alfons Mucha se mu věnoval ve své Slovanské epopeji, název MJH nesl 1. střelecký pluk československých legií i Partyzánská brigáda za II. sv. války; je po něm pojmenována planetka objevená r. 1971, Česká pošta vydala jeho známku, zpívají o něm Monkey Business a scénické oratorium složil Richard Pachmann, ...
Mistr Jan Hus nepochybně předběhl svou dobu, ovlivnil vývoj českého jazyka a předběhl reformátory církve Luthera, Kalvína a Zwingliho. Osobně mi velmi imponuje jeho působení v roli rektora Karlovy univerzity – medicína se vyučovala, měla na svou dobu vysokou úroveň a absolventi odcházeli na nově vznikající vysoká učení do Rakouska a Polska.
Státní svátek slavíme od r. 1990, Centrum Mistra Jana Husi se v jeho rodném městě velmi dobře stará o jeho památku – děkuju vážené paní starostce Ludmile Pánkové za pozvání a panu kazateli Čsl. církve husitské Robertu Hartovi za hezká slova!