Přesná kopie tajemné sochy Moai z Velikonočního ostrova hledí od pondělí z výlohy cestovky kousek pod spořitelnou ve Strakonicích. Je zde k vidění řada autentických fotografií i dokumenty, technické nákresy a vzpomínkové předměty, které od 80. let minulého století nashromáždil strakonický inženýr Pavel Pavel. Dokumentují prvopočátky jeho bádání i praktické pokusy a následné úspěšné rozhýbání soch Moai na Velikonočním ostrově.
S Pavlem jsme přátelé už od školy, kterou jsme společně navštěvovali. Je pro mě renesanční člověk – projektant, podnikatel, lyžař, sochař, spisovatel, experimentální archeolog…
Zaujal mě ale i fakt, že Velikonoční ostrov, v jazyce Polynésanů zvaný Rapa Nui, je místem, kde byl v roce 1964 nalezen mikroorganismus, nazvaný jeho objeviteli podle ostrova Rapamycin. V roce 1991 byla objevena imunosupresivní aktivita rapamycinu a ta se pak stala jeho nejdůležitější vlastností, využívanou ve farmakologii. Studie ve skupině 30 pacientů s anginou pectoris, kterým byla provedena angioplastika, s úspěchem ověřila významný pozitivní efekt. V rapamycinu, který byl nalezen před více než 40 lety jako produkt jednobuněčného organismu žijícího na tom nejzapadlejším koutu světa, objevila moderní medicína užitečný nástroj pro boj s civilizačními chorobami - jde prostě o další benefit Velikonočního ostrova a mně jako lékaři a příteli Pavla Pavla se mi tyto efekty propojují a proto jsem přispěl statí s lékařským tématem, které se zabývá touto látkou, také v knize Pavla Pavla. Nejen historici a archeologové, ale i kardiologové budou jistě mít tak Rapa Nui často na mysli! Pavlovi přeju, ať se mu i nadále takhle skvěle daří. Zájemcům o jeho zkušenosti doporučuji, ať se dojdou do cestovní kanceláře Ciao od pondělí do pátku od 9 do 17 podívat. Mohou si prohlédnout nejen zmenšeninu sochy Moai nebo dobové reportáže z tehdejších médií, která o úspěchu Pavla Pavla informovala, ale řadu schémat a fotogragií, které jeho práci dokumentují.
Věřím Pavle, že v téhle práci budeš pokračovat a třeba i ve Strakonicích nám něco hodně težkého přestěhuješ..