Strakoňáci se i v Praze vždycky nakonec potkají. Ne jinak tomu bylo při slavnostním předání maturitního vysvědčení studentům pražského Gymnázia Christiana Dopplera. Gymnázium vzniklo v roce 1953 a od 60. let má vynikající pověst a úspěchy ve výuce matematiky, fyziky a cizích jazyků. S ředitelkou gymnázia Mgr. Renatou Pauchovou (rozenou Šindelářovou), která pochází z Čejetic, se znám dlouhá léta. Proto, když mě požádala, zda bych jejím studentům vysvědčení předal, souhlasil jsem. A navrhl, že by se tento slavnostní den mohl odehrát v krásných historických prostorách v sídle Senátu Parlamentu ČR v dominantě Valdštejnské zahrady Sala terreně. Studenty přišel pozdravit i předseda Senátu RNDr. Miloš Vystrčil, který je „vyzkoušel“ z Dopplerova jevu. Bylo vidět, že svému gymnáziu při dalším studiu na vysokých školách rozhodně nebudou dělat ostudu.
Oni tihle studenti maturovali v nelehké době, kdy se kvůli coronaviru většina komunikace přesunula do online prostředí. Více než rok studovali z domova. Nemohli se potkávat ve škole, společně vypracovávat maturitní otázky, těšit se na maturitní ples a pak si ho společně užít. (Po plese si sdělovat, komu bylo po čem víc špatně.) Ten rok, který nemohli prožít společně, jim bohužel nikdo nevrátí. Ale viděl bych na tom i něco pozitivního. Spoustu věcí se museli v uplynulém roce naučit sami. Online výuka kladla daleko větší důraz na jejich samostatnost, soběstačnost i zodpovědnost. Tím že odmaturovali, dokázali, že obstáli.
Přeji všem letošním maturantům, ať se jim daří v životě i v případném dalším studiu. Věřím, že si každý z nich najde svou vlastní cestu, po které se vydá a bude na ní spokojený. A pokud je složení maturitní zkoušky vstupenkou do dospělosti, ať vykročí pravou.