Čížovskou kotlinu, ležící severně od Písku, vytváří seskupení většinou zalesněných kopcovitých pásem a návrší, uvnitř vystupuje Čížovská hora (512 m n. m.), s kostelem sv. Jakuba Většího, založeného kolem roku 1250 a několikrát přestavěného. Obec Čížovou tvoří několik okolních starobylých vesnic: Bošovice, Borečnice, Krašovice, Nová Ves, Zlivice a Topělec.
No, a čížovští jsou velmi akční a nejen díky tomu, že zde sídlí Místní akční skupina, kde jsem se byl nedávno podívat – právě před rokem byly totiž Obec Čížová i Zlivice a Nová Ves hodně rozkopané a blátivé... A tenhle dyskomfort místní zvládli, ve středu zahájili provoz nově vybudované čističky odpadních vod. Ta nově obslouží hned tři spádové obce. Jde o investici v úrovni 116 mil. Kč, na které se kromě obce finančně podílelo ministerstvo zemědělství a Jihočeský kraj, občané nebudou již muset řešit své lokální jímky a septiky. A taky přece víme, jak v druhé polovině léta pravidelně vypadá hladina Orlické přehrady – právě Otava teče necelé dva kilometry od obce. Takže taky přínos pro rekreaci a pro nás všechny Jihočechy.
Děkuju za pozvání panu starostovi Tomáši Korejsovi, velmi rád jsem se přijel na velké dílo kofinancované Jihočeským rakje s hejtmanem Martinem Kubou podívat a ještě jednou zdravím všechny čížovské a okolní!