Dneska v českém Senátu docela náročná sedmihodinová debata o návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky….prostě o novele volebního zákona. Důvodem je nález Ústavního soudu o jeho chybách! Vznikla situace, se kterou se musíme poprat.
 
Bylo to dneska O DOMLUVĚ ! Parlament ČR jsou dvě komory – Poslanecká sněmovna a Senát, silnější při přehlasování je PS. Ve výjimečných případech se ovšem musí obě komory jednoznačně shodnout, to je právě např. u volebního zákona, který nelze přehlasovat. PS akceptovala čtyři z pěti senátních změn (volební kraje, kvórum, koalice, druhé skrutinium, přepočty, výhodnost pro menší strany…..). Přes Sněmovnu neprošla korespondenční volba pro krajany v zahraničí. V tom znění, v jakém novela přišla do Senátu, ze 101 poslanců hlasovalo 96 pro, 4 se zdrželi a jeden proti: poslanec
 
Osobně pro korespondenční volbu jsem, jenom se čím dál víc učím, že v parlamentu jsou nějaké možnosti…. Cítím v Senátu velkou podporu korespondenční volby, proto bylo přijato pozitivní doprovodné usnesení ke korespondenčnímu hlasování! Naprostá většina senátorů chce zavést korespondenční volbu. Někteří hned. Jenže, teď to prostě nejde – opět by to Sněmovna přehlasovala, což vyjádřili poslanci už vícekrát. Tedy nutnost kompromisu. Tak musel teď Senát být většinově rozumný, přesto, že ten problém nezavinil – chci být senátorem, který příkopy zakopává, proto jsem současný návrh volebního zákona podpořil. Krajani v zahraničí musí ještě chvíli počkat, teď jsou termíny šibeniční.
Náš stát je k voličům vstřícný /volí se dva dny, jeden z nich je sobota, naopak v anglosaských zemích se volí v týdnu, občan se musí aktivně do voličského seznamu zaregistrovat a vzít si v práci volno/. Tak asi i proto má 23 zemí EU korespondenční volbu, 4 nikoliv, tu reformu ale nelze dělat ze dne na den. Jiná cesta, než se dohodnout, nebyla.
Může jít o cca 300.000 voličů, to jsou třeba 4 poslanci, ale nelze spustit bitvu mezi komorami – komu by vyhovovala??? Ve společnosti cítím vzrůstající kredit českého Senátu = no, a Senát takto volební zákon nezablokoval.
 
Suma sumárum –
1. Důvodem dnešního jednání o novele volebního zákona je nález Ústavního soudu.
2. Tento Ústavní soud se vůbec nezabýval problémem korespondenční volby.
3. Hledal jsem konsensus a věřím, že po podzimních volbách se ke korespondenční volbě vrátíme. Budu ji podporovat, byla by možná dobrá ale i pro občany ČR žijící doma, tady u nás!