Tchaj-wanský výrobce Autoland po loňské návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila daroval do České republiky pět výrobních linek na respirátory. Čeští senátoři tehdy navštívili Tchaj-wan k nelibosti Číny, která ostrovní zemi považuje za svou vzbouřenou provincii. Čtyři výrobní linky na respirátory fungují v Praze Kunraticích a pátá je v provozu ve Zlíně. Tyto linky vyprodukují 5 milionů respirátorů za měsíc a pro jejich výrobu se používá výhradně český materiál. Pět procent respirátorů z darovaných linek je ovšem určeno na charitativní účely.
Na přelomu března a dubna dorazily první výrobky z těchto linek do Senátu. S kolegyněmi senátorkami a kolegy senátory respirátory rozvážíme do svých regionů, abychom je darovali těm, kdo je potřebují. Ve svém volebním obvodu č. 12. jsem začal v DIACELu Písek, sdružení rodičů dětí s diabetem a celiakií, z.s. Převzala je ode mě předsedkyně Diacelu paní Zdeňka Staňková, která je předá 30 rodinám využívajícím služby sdružení.
Další respirátory budou pomáhat v dobrovolném občanském sdružení PROSPERITA Písek, které provozuje dětskou skupinu Kopretina a dětský klub Prosperita. Jak mě informovala šéfová sdružení Dana Jahodová, zajišťují především výchovu a vzdělávání pro děti od jednoho roku až po žáky základní školy. PROSPERITA pomáhá rodinám s malými dětmi sladit rodinný a pracovní život, zajišťují hlídání, doučování, pohybový rozvoj dětí i doprovod na kroužky a další řadu služeb. Respirátory poslouží klientům i zaměstnanců.
Distribuce respirátorů vyrobených na taiwanských darovaných hlinkách bude v následujících dnech pokračovat také v dalších oblastech.