Poskytl jsem rozhovor Parlamentním listům.

07.02.2021 9:58
ROZHOVOR „Současná situace jasně ukazuje, že u koronaviru nejde o sezónní záležitost, která by měla na jaře sama odeznít. Přísná režimová opatření, která nyní ve společnosti platí, zatím nejsou tak úspěšná, že by mohla zcela zvrátit komunitní šíření viru ve společnosti a riziko zahlcení nemocnic. Přírodní promoření je sice možné, ale bude za cenu nadprůměrného počtu obětí. Proto vnímám očkování skutečně za zlom, který může zásadně ovlivnit naše životy,“ konstatuje senátor Tomáš Fiala, ředitel nemocnice ve Strakonicích, kde se také očkuje. „Zatím jsme nezaznamenali žádnou závažnou reakci. Setkali jsme se s běžnými reakcemi, které vídáme i u jiných očkování, například zvýšená teplota, bolesti hlavy, svalů a kloubů,“ vysvětluje.


V Česku se rozjelo očkování a nastal boj o vakcíny. Máte jich u vás ve strakonické nemocnici dostatek?

Vzhledem k našemu aktivnímu přístupu k očkování v lednu, kdy jsme v krátké době naočkovali cca 1 700 osob, nyní narážíme na nedostatek vakcín. Díky koordinaci jihočeských nemocnic a aktivitám kraje se zatím daří zvládat přeočkování v rozmezí 21–24 dnů, ale nelze vyloučit, že budeme muset v příštím týdnu přistoupit k posunutí termínu na 28 dní, minimálně u některých poskytovatelů sociálních služeb. Veškerou vakcínu od společnosti Pfizer/BioNtech nyní využíváme pouze na přeočkování. Tento týden se nám podařilo získat 150 dávek vakcíny od společnosti Moderna, která bude využita pro očkování dalších seniorů 80+.

 

Jsou vakcíny spravedlivě rozdělovány mezi jednotlivými kraji?

Myslím, že ne. Srovnávací tabulky ukazují, že některé kraje získávaly vzhledem k počtu obyvatel více vakcín.

 

Na jihu Čech pod hejtmanem Kubou jste si stanovili očkovací plán a cca do června chcete naočkovat všechny lidi (kteří o to budou mít zájem) nad 60 let, tedy nejrizikovější část populace. Také jste jako první vyhlásili, že v kraji vybudujete vysokoprůtoková očkovací centra. Dá se říci, že jste příkladem pro ostatní kraje i pro Ministerstvo zdravotnictví? A v jaké fázi to všechno je? Už je nějaké takové očkovací centrum funkční?

Velkokapacitní očkovací centra vznikají postupně v jednotlivých okresech. Funkční již je v Českých Budějovicích, hotové by mělo být také již v Jindřichově Hradci a Prachaticích. Ve Strakonicích se nyní intenzivně buduje. Byl vyčleněn prostor tělocvičny v Lidické ulici v centru města nedaleko nemocnice, kde se aktuálně pokládá nová plovoucí podlaha, která překryje původní palubovku.

Věřím, že do poloviny února bude očkovací místo hotové, a bude-li dostatek vakcín, bude zahájen jeho provoz. Zatím očkujeme v areálu nemocnice a vysíláme mobilní očkovací týmy do pobytových sociálních zařízení v okrese.

 

Část lidí má z očkování obavy a bojí se vedlejších účinků. Jaké máte zkušenosti z první fáze očkování, můžete tyto obavy vyvrátit?
Zatím jsme nezaznamenali žádnou závažnou reakci. Setkali jsme se s běžnými reakcemi, které vídáme i u jiných očkování, například zvýšená teplota, bolesti hlavy, svalů a kloubů.


Jsou obavy z agresivních mutací koronaviru, mluví se o britské, jihoafrické, brazilské. Budou na ně vakcíny fungovat?
Podle mých informací se zatím ukazuje, že vakcína je účinná i proti těmto mutacím. Na druhou stranu není možné vyloučit, že v budoucnu bude nutné přeočkování, a to nejen z důvodu posílení účinnosti vakcíny (například jako u klíšťové encefalitidy či tetanu), ale i z důvodu obrany vůči mutacím viru jako například u chřipky.

 

Co od očkování očekáváte? Je to zásadní bod zlomu?
Současná situace jasně ukazuje, že u koronaviru nejde o sezónní záležitost, která by měla na jaře sama odeznít. Současně i přísná režimová opatření, která nyní ve společnosti platí, zatím nejsou tak úspěšná, že by mohla zcela zvrátit komunitní šíření viru ve společnosti a riziko zahlcení nemocnic. Přírodní promoření je sice možné, ale bude za cenu nadprůměrného počtu obětí. Proto vnímám očkování skutečně za zlom, který může zásadně ovlivnit naše životy.

 

Jaká je personální situace v nemocnicích, o kterých máte přehled? Je známo, že zdravotníci jsou profesně covidem nejvíce postiženou skupinou (což je ovšem logické), navíc už téměř roční boj s covidem jim určitě sebral dost sil...

Naše nemocnice si prošla vážným obdobím nedostatku personálu zejména na podzim roku 2020, kdy nám velmi pomohli dobrovolníci, vojáci, hasiči a studenti zdravotnických škol. Nyní je u nás stav celkem stabilizovaný, počet nemocných zaměstnanců kolísá kolem deseti, což je relativně akceptovatelné. Platí ale to, co naznačujete ve své otázce. Mnoho zaměstnanců je pod chronickým tlakem, jsou vyčerpaní, musejí dělat jinou práci, než na kterou jsou zvyklí, a někteří se nemohou naplno věnovat svým oborům.

 

Závažné zprávy přicházely zvláště z chebské nemocnice. U vás podobné problémy nehrozí?

Situace se samozřejmě může měnit každý den, stačí jedno větší ohnisko infekce v pobytovém sociálním zařízení a můžeme zažívat dramatické situace. Aktuálně je u nás ale stav stabilizovaný, obdobně jsou na tom, myslím, i ostatní jihočeské nemocnice.