Snižování daní rozhodně podporuji. Naše české zdanění 20,1% je dosud jedním z nejvyšších v Evropě. Zavedení superhrubé mzdy byl zvláštní paskvil reagující na ekonomickou krizi, přičemž zdanění sociálního a zdravotního pojištění přineslo nutnost zavedení odpočtu daně. Ve Sněmovně se v noci nesmyslně překotně hlasovalo a propad z daňových výnosů ve výši 130 miliard korun podle mě bylo nutné opravit, některými senátory navrhovanému stanovisku „zamítnout“ jsem ovšem nerozuměl.
Český senát tedy byl požádán o opravu poslaneckého daňového balíčku. V upraveném výsledku je rozdíl hlavně ve výši slev na poplatníka a v kompenzacích pro obce a kraje. Daň bude činit 15 /resp.23 nad 140.000,-Kč měsíčně/ procent z hrubé mzdy místo ze superhrubé. Došlo ke zvýšení daňového odpočtu, vše je výhodnější i pro OSVČ. Současně vnímám pozitivně i zrušení zdanění při prodeji akcií nad 20 milionů korun. Především byly senátní opravy podle mne „uměním možného“, jiné návrhy by následně Sněmovnou zřejmě neprošly.
Senát totiž nemá poslední slovo, ale měl by spíše pomoci.
Vnímal jsem hlavně spokojenost četných hejtmanů a starostů s výslednou změnou „Rozpočtového určení daní“. Obcím by se měl podíl zvýšit z 23,58 % na 25,84 % a krajům z 8,92% na 9,78 %. Tyto poměry jim zůstanou i v době, až se ekonomika opět pořádně rozjede! Sice máme nyní covidový pokles ekonomiky 11,1-11,6 %, ale propad DPH pouhých 1,5 – 2 % ukazuje na českou šikovnost, Češi se umí přizpůsobovat!
Rád jsem snížení daní v Senátu podpořil. Jako jednoznačně pozitivní pro občany vnímám, že si budou moci o svých zdrojích více rozhodovat sami. Můj názor je totiž, že nejlepším hospodářem u nás je právě konkrétní jednotlivec, poněkud horším obec či kraj a vůbec nejhorším stát.