Vláda v návaznosti na prodloužení nouzového stavu vydala v pátek krizové opatření, kterým prodloužila zákaz maloobchodního prodeje a poskytování služeb v provozovnách. Proto jsme se senátorkami a senátory přistoupili k podání ústavní stížnosti proti tomuto diskriminačnímu opatření vlády. V sobotu 21.11.2020 byla stížnost Ústavnímu soudu podána. Nakonec ji podepsalo 63 senátorek a senátorů ze čtyř senátorských klubů.
Obsahem stížnosti je napadení nelogického omezování vybrané části sektoru maloobchodu oproti jiným sektorům, kdy podle dostupných dat dochází k největšímu šíření nákazy v domácnostech a na pracovišti. Vláda bez jasného zdůvodnění zakazuje prodej na vybraných provozovnách a na jiných prodej výjimkami povoluje. Vláda by dle nového systému PES měla umožňovat pouze prodej základních potřeb, ale už není zřejmé, jak určila, co základní potřebou je. Jsou základní potřebou květiny oproti např. zimní obuvi?

No, a vadí nám také současné nastavení, kdy některé komodity (obuv, oblečení, hračky, elektro, papírnictví, sportovní potřeby atd.) je umožněno prodávat ve velkých hypermarketech a v ostatních provozovnách ne.

Posledním impulsem pro vypracování a podání stížnosti bylo další opatření vlády, omezující počet osob na metry čtvereční prodejní plochy, ovšem bez možnosti otevření maloobchodu. Přitom malé provozovny mohou zcela bez problému regulovat počet zákazníků na prodejně. Došlo by tak i k rozptýlení zákazníků, ti by se nekumulovali v hypermarketech, které mohly zůstat otevřené. Nyní je na Ústavním soudu, jak se k věci postaví.