Pro nastávající maminku je důležité, cítit se před i během porodu bezpečně a jistě. Aby splňovala požadavky budoucích maminek, prošla porodnice ve Strakonicích v průběhu let mnoha rekonstrukcemi a úpravami. Barevné porodní pokoje se sociálním zázemím jsou plně vybaveny pomůckami k porodu a ošetření miminka. Zároveň zajišťují maminkám i jejich doprovod nerušený pobyt a intimitu před porodem i v jeho průběhu,“ říká ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Porodní asistentky jsou zvyklé být mamince neustále nablízku, zároveň respektovat přítomnost partnerů a soukromí rodiček. Maminky si mohou volit takovou polohu pro porod, která je jim příjemná. Samozřejmě, pokud vše probíhá bez komplikací. Porodní asistentky pro maminky vymýšlejí způsoby úlevových poloh během porodu tak, aby byly mamince ,,šity na míru“. K relaxaci a úlevě během porodu mohou využívat relaxační balony, aromaterapii, hudbu, zahřáté sáčky s rýží i vlastní relaxační metody. „Na jednom z porodních pokojů využívají k relaxaci a uvolnění během porodu vanu. Od maminek máme pozitivní ohlasy,“ vysvětluje ředitel Fiala, který dodává, že lékař může rodičkám poskytnou také epidurální analgezii, nebo inhalaci Entonoxu – plynu, který mírní vnímání bolestivých kontrakcí a tím zlepšuje psychickou pohodu nastávající maminky.
Po porodu, na oddělení šestinedělí, na maminky čekají dvoulůžkové pokoje se sprchou, WC, televizí, WIFI sítí a vybavením pro ošetřování děťátka. Stejně vybavené jsou i dva nadstandardní jednolůžkové pokoje, kde je navíc lednice. Maminky na těchto pokojích si také mohou vybrat z několika jídel a návštěvní doba je prodloužená až do 20 hodin. K dispozici je tu i rozkládací pohovkou pro pobyt tatínka, nebo jiného doprovodu. „Na oddělení je samozřejmostí plný rooming-in, děťátko je po celou domu s maminkou na společném pokoji,“ dodává Fiala.

Veškeré oblečení pro miminko po dobu pobytu, jednorázové pleny na první dny a pomůcky na koupání nemusí rodiče do porodnice vozit z domova. Stejně tak mají maminky k dispozici noční košile a intimní potřeby. Oddělení je oceněno titulem „Baby Friendly Hospital“. Porodní asistentky a dětské sestry přistupují k maminkám individuálně a s respektem, učí je péči o miminko, seznamují je se zásadami správného kojení. Prakticky s maminkami nacvičují všechny činnosti spojené s péčí o děťátko. „I po propuštění do domácího prostředí mohou maminky využít infolinku kojení, zapůjčit si monitor dechu, postýlku pro novorozence, nebo odsávačku na mléko,“ vyjmenovává další služby pro novopečené rodiče ředitel Fiala.

Informace o službách, které strakonická porodnice nastávajícím rodičům nabízí, jsou na webových stránkách nemocnice - www.nemocnice-st.cz. Rodiče mohou porodnici navštívit už před porodem. Seznámí se s prostředím, personálem, získají odpovědi na své otázky. „Nemocnice díky těmto návštěvám a jejich dotazům získává informace, které přispívají ke stálému zlepšování péče a prostředí na oddělení, aby se maminky ve strakonické porodnici cítily co nejlépe,“ uzavírá Fiala.